Moët & Chandon Grand Vintage 2013, 75cl

Moët & Chandon vyrábí šampaňská vína označená jako Grand Vintage od roku 1842, kdy se francouzská a anglická klientela začala dožadovat vyzrálejších vín s charakterem. Od té doby bylo uvedeno 74 výjimečných ročníkových vín. Jako poslední z nich ročník 2013. Rok 2013 byl ve vinařské historii jedinečným rokem. Mírné teploty v průběhu celého roku posunuli sklizeň až do října, nejpozději od roku 1991. V důsledku několika zářijových krupobití byla část produkce ztracena, nicméně hrozny, co zbyli, byli krásně vyzrálé a vyvážené. To platilo především pro odrůdu Chardonnay, která tvoří hlavní složku tohoto výjimečného blendu.

 

Lehký a svěží

Zralost vína je patrná okamžitě po přičichnutí. Cítíte podzimními tóny pečených kaštanů, pečené pohanky, medu a nugátu. Pak se odhalí ovocná vůně, jako citron konzervovaný v soli nebo dokonale zralá nektarinka. Aromatický buket doplňuje tón sušených květin.

Chuť je přímá a energická, podpořená živou, ale jemnou kyselinkou a jemně leštěnou strukturou. V závěru příjemný nádech bílé grapefruitové hořkosti.

 

Snoubení

Toto výrazné víno skvěle doplní jak rybu, tak zeleninu nebo maso. Při úpravě pečením nebo grilováním vyniknou jeho nazrálé tóny.

Servírujeme ideálně při 10-12°C.

Obsahuje siřičitany.

product
Ročník/stáří

Vintage 2013

Země

Francie

Oblast

Champagne

Podkategorie

Blanc

Odrůda

38% Pinot Noir
21% Meunier
41% Chardonnay

Obsah alkoholu

12,50 %

  • picture